Ogólnoświatowy Zjazd Kaszubów

Zjazd Kaszubów

Kaszubi to grupa etniczna z terenów nad polskim morzem. Impreza związana z kulturą kaszubską cieszy się dużym zainteresowaniem. Przyciąga ludzi z różnych regionów świata. Co warto wiedzieć o tej imprezie? I kto może czuć się zaproszony?

Możliwość spotkania z kulturą Kaszub

Każda grupa etniczna ma swoją unikalną kulturę, którą warto poznać. Ogólnoświatowy Zjazd Kaszubów daje taką możliwość. Na imprezę przybywają Kaszubi z Polski i z całego świata. Jest to okazja do spotkania się, do integracji, kontaktu z kulturą i do promowania kaszubskiej muzyki, sztuki. Ogólny scenariusz co roku jest taki sam. Ta powtarzalność jest atrakcyjna dla uczestników zjazdu i zwiększa rangę imprezy. Wśród najważniejszych punktów można wymienić przejazd pociągiem Transcassubia, przemarsz przez miasto, mszę świętą. Jest oficjalne rozpoczęcie imprezy, a później:

  • koncerty,
  • wystawy,
  • jarmark. 

Na jarmarku kupić można wyroby artystów ludowych, kaszubskie gadżety i kulinaria. Imprezę umila muzyka zespołów lokalnych i innych folkowych. Są też różne inne atrakcje.

Coroczne święto całego Pomorza

Zjazd Kaszubów odbywa się co roku, wyjątkiem był czas restrykcji kowidowych. Organizatorami imprezy są różne miasta regionu. Światowy Zjazd Kaszubów w 2023 roku jest w Kartuzach. To już 24. raz, gdy któraś z miejscowości zaprasza uczestników imprezy. Święto kaszubskiej kultury odbędzie się 8 lipca w Parku Solidarności. Początkiem świętowania był 1999 rok. W związku z reformą administracyjną wszystkie kaszubskie tereny znalazły się w jednym województwie, w pomorskim. To ważne zdarzenie uczczono uroczystym przejazdem pociągu z Helu do Chojnic.

Na Ogólnoświatowy Zjazd Kaszubów przybędą osoby, którym bliska jest kaszubska tradycja i kultura. Pojawią się lokalne firmy i lokalni artyści. Pojawić się też może każdy, kto chciałby poznać regionalną kulturę. Imprezy w stylu folk zawsze gwarantują dobrą zabawę. Dlatego, każdy, kto chce poznać coś nowego i jednocześnie dobrze się bawić, także będzie zainteresowany ważnym świętem Kaszubów.