Niepełnosprawni w sporcie

Niepełnosprawni w sporcie

Różne rodzaje niepełnosprawności stanowią niewątpliwie duże ograniczenie, i tworzą liczne bariery w życiu codziennym. Wiele z tych barier można jednak pokonać, szczególnie w obecnych czasach, kiedy kładzie się na to tak duży nacisk. Przykładem są tutaj sporty dla osób niepełnosprawnych. Istnieją dyscypliny, które można z powodzeniem uprawiać zawodowo, nawet pomimo wynikających z niepełnosprawności przeszkód.

Najpopularniejsze sporty dla osób niepełnosprawnych

Lista dyscyplin sportowych, które mogą uprawiać osoby niepełnosprawne jest bardzo długa. Wiele zależy oczywiście od konkretnego rodzaju niepełnosprawności oraz wynikających z tego możliwości danej osoby.

Wśród osób poruszających się na wózkach inwalidzkich dużą popularnością cieszy się koszykówka. Rozgrywki te przyciągają duże grono widzów i znane są z wysokiego poziomu gry. W Polsce aktualnie istnieje jedynie amatorska liga, ale zawodnicy i tak mogą występować w meczach i należeć do klubów. Niektóre kraje posiadają z kolei w pełni profesjonalne ligi.

Innym sportem przeznaczonym dla osób z ograniczeniami ruchowymi jest siatkówka na siedząco. Zasady są tu praktycznie takie same jak w przypadku piłki siatkowej, z tą różnicą, że siatka zawieszona jest znacznie niżej, a zawodnicy w czasie gry siedzą stale w jednym miejscu. Jest to typowa gra drużynowa, wymagająca dobrego zgrania między zawodnikami.

Zawody sportowe dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawni w sporcie mogą brać udział w wielu profesjonalnych zawodach i osiągać międzynarodowe sukcesy. Najbardziej znanym widowiskiem tego typu jest paraolimpiada, organizowana równolegle do Igrzysk Olimpijskich. Zawodnicy z całego świata próbują w niej swoich sił w kilkunastu dyscyplinach. Oprócz tego, wiele sportów dla niepełnosprawnych posiada profesjonalne ligi. Organizowane są również regularne mistrzostwa.

Sport jest czymś niezwykle korzystnym dla każdego człowieka. Fakt, że osoby niepełnosprawne nadal mogą realizować się w takiej dziedzinie, osiągać sukcesy i mimo ograniczeń nie rezygnować z aktywności fizycznej jest bardzo ważny. Dyscypliny tego typu są do tego tak zróżnicowane, że każdy może znaleźć wśród nich aktywności odpowiednie właśnie dla siebie.