Czy psy mogą brać udział w zawodach?

udział w zawodach

Uprawianie sportu z czworonogiem to nie tylko fantastyczna rozrywka i sposób na zapewnienie zwierzakowi odpowiedniej dawki ruchu, ale również szansa na wzmocnienie więzi pomiędzy psem, a jego właścicielem. Wiele osób zastanawia się, czy psy mogą brać udział w zawodach. Odpowiedź brzmi: tak, ale pod pewnymi warunkami.

Jakiej rasy psy mogą brać udział w zawodach?

Duży wybór dyscyplin sportowych sprawia, że w zawodach może wziąć udział niemal każdy pies (nawet mieszany). Niektóre rasy mają jednak większe predyspozycje i są bardziej zdyscyplinowane, wobec czego to właśnie one najczęściej biorą udział w imprezach sportowych. Zalicza się do nich: Owczarki belgijskie, Owczarki niemieckie, Owczarki szkockie, Border collie, Pudle, Spaniele oraz Jack Russell Terriery.

Najpopularniejsze dyscypliny sportowe dla psów

Z pewnością większość osób kojarzy psie zaprzęgi, Dogfrisbee oraz Agility (czyli pokonywanie różnego rodzaju przeszkód), ale psich dyscyplin sportowych jest aż kilkanaście. Wśród najpopularniejszych wymienić można:

  • Canicross – bieg przełajowy z psem zaczepionym smyczą o talię właściciela,
  • Dogtrekking – piesze wędrówki z czworonogiem po terenie leśnym lub górskim,
  • Obedience – nauka posłuszeństwa, w której liczy się szybkość i precyzja wykonywanych komend,
  • Flyball – to psia sztafeta z przeszkodami,
  • Bikejoring – bieg przy rowerze,
  • Dog dancing – wykonywanie układu tanecznego razem z psem.

Jak przygotować psa do zawodów?

Psy mogą brać udział w zawodach po spełnieniu podstawowych wymogów. Zwierzęta muszą być zdrowe i w pełni sprawne. Nie mogą być agresywne. Brak chipa, kastracja, sterylizacja oraz cieczka nie są przeszkodą. Szczegółowe zasady są zawarte w regulaminie, który powinien znajdować się na stronie internetowej organizatora zawodów. Wystartowanie w imprezie sportowej powinno być poprzedzone co najmniej kilkoma tygodniami treningów. Natomiast bezpośrednio przed każdym startem należy skontrolować stan zdrowia czworonoga u weterynarza.

Udział psa w zawodach może być fantastyczną rozrywką i sposobem na wzmocnienie więzi z czworonogiem. Ważne jednak, aby dobrać odpowiednią dyscyplinę do rasy i nie zmuszać zwierzęcia do treningów, jeżeli wyraźnie nie ma na nie ochoty.