Uprawianie sportu z czworonogiem to nie tylko fantastyczna rozrywka i sposób na zapewnienie zwierzakowi odpowiedniej dawki ruchu, ale również szansa na wzmocnienie więzi pomiędzy psem, a jego właścicielem. Wiele osób zastanawia się, czy psy mogą brać udział w zawodach. Odpowiedź brzmi: tak, ale pod pewnymi warunkami.
Jakiej rasy psy mogą brać udział w zawodach?
Duży wybór dyscyplin sportowych sprawia, że w zawodach może wziąć udział niemal każdy pies (nawet mieszany). Niektóre rasy mają jednak większe predyspozycje i są bardziej zdyscyplinowane, wobec czego to właśnie one najczęściej biorą udział w imprezach sportowych. Zalicza się do nich: Owczarki belgijskie, Owczarki niemieckie, Owczarki szkockie, Border collie, Pudle, Spaniele oraz Jack Russell Terriery.
Najpopularniejsze dyscypliny sportowe dla psów
Z pewnością większość osób kojarzy psie zaprzęgi, Dogfrisbee oraz Agility (czyli pokonywanie różnego rodzaju przeszkód), ale psich dyscyplin sportowych jest aż kilkanaście. Wśród najpopularniejszych wymienić można:
- Canicross – bieg przełajowy z psem zaczepionym smyczą o talię właściciela,
- Dogtrekking – piesze wędrówki z czworonogiem po terenie leśnym lub górskim,
- Obedience – nauka posłuszeństwa, w której liczy się szybkość i precyzja wykonywanych komend,
- Flyball – to psia sztafeta z przeszkodami,
- Bikejoring – bieg przy rowerze,
- Dog dancing – wykonywanie układu tanecznego razem z psem.
Jak przygotować psa do zawodów?
Psy mogą brać udział w zawodach po spełnieniu podstawowych wymogów. Zwierzęta muszą być zdrowe i w pełni sprawne. Nie mogą być agresywne. Brak chipa, kastracja, sterylizacja oraz cieczka nie są przeszkodą. Szczegółowe zasady są zawarte w regulaminie, który powinien znajdować się na stronie internetowej organizatora zawodów. Wystartowanie w imprezie sportowej powinno być poprzedzone co najmniej kilkoma tygodniami treningów. Natomiast bezpośrednio przed każdym startem należy skontrolować stan zdrowia czworonoga u weterynarza.
Udział psa w zawodach może być fantastyczną rozrywką i sposobem na wzmocnienie więzi z czworonogiem. Ważne jednak, aby dobrać odpowiednią dyscyplinę do rasy i nie zmuszać zwierzęcia do treningów, jeżeli wyraźnie nie ma na nie ochoty.